logo

PRICEPERLB.COM

Compare the price per pound of grocery and other items, and save

Jump to Price Per Pound Calculator
Which is cheaper?
(Mouseover or tap)

Price per lb app
Cost per pound

Consumer counting price per poundYou are faced with the following situation: - You want to buy a can of your favorite tuna, and you have three choices: 2oz for $0.99; 4.5oz for $1.69; or 12oz for $4.79. Which choice will give you the most value for your money, and how to calculate the price per pound? Perplex? The best choice is 4.5oz for $1.69.

While buying online or in-store, be careful not to get caught. Use PricePerLb.com on your smartphone and outsmart the stores!

How to calculate the price per pound?

It is now easy to calculate the price per pound! - PricePerLB.com (Price Per Pound) is a mobile-enabled, user-friendly website app, where you can compare prices using a mobile device, tablet, laptop or desktop computer.

For each item, enter the name or brand (this step is optional), weight in pounds and / or ounces (or even kg or g), and price in dollars, Calculate... and here you have it: the price per pound of the item. Not counting in pounds? - see other units.

Share on Facebook     Share on Twitter     Share on Google+

. lb . oz
Price $ .
e.g. $ 299
Price per lb Cost per pound:
"Calculate" to find out

$

All consumers' associations recommend you compare the price per pound before you buy in order to get the best value per dollar.


. lb . oz
Price $ .
e.g. $ 299
Price per lb Cost per pound:
"Calculate" to find out

$

How to calculate the price per pound when the product is sold in g? - Use priceperlb.com


. lb . oz
Price $ .
e.g. $ 299
Price per lb Cost per pound:
"Calculate" to find out

$
Cost per lb calculator
Defeat false advertising: use PricePerLb.com on your smartphone to check the price per pound at the discount department store

. lb . oz
Price $ .
e.g. $ 299
Price per lb Cost per pound:
"Calculate" to find out

$
How to calculate the price per pound?
Beware of retailers that play games with promotional items and weights. Check the true price per pound at PricePerLb.com

. lb . oz
Price $ .
e.g. $ 299
Price per lb Cost per pound:
"Calculate" to find out

$
Save money with our free calculator
Clever consumers use PricePerLb.com on their Android, iPhone or iPad, and save costs by choosing the best value per pound

About PricePerLb.com

How to count the cost per pound of an item? - PricePerLb.com is a web app for comparing the cost per pound or price per pound of products. Coded in HTML and JavaScript, the cost comparison app is extremely user-friendly and easy-to-use. You can access the app using desktops, laptops, netbooks, tablets or mobile devices to get the price per pound or cost per lb. By entering item, weight and price information in the respective fields, you can determine the price per pound or cost per lb.

Your privacy is 100% protected. We never collect any information from your input.
Get more pounds for the money
How to get more pounds of product for the money? - Use our free calculator PricePerLb.com!
You can enter integers and decimals in pounds and ounces fields. The calculator adds them up automatically. If a value is zero, just skip the field.

Example 1: - If the item's label displays the weight as 3 lb 2 oz, enter 3 in the pounds field, leave the 00 (decimal) value unchanged, enter 2 in the ounces field, leave the 00 (decimal) value unchanged, fill out the Price field and Calculate to get the price per pound.

Example 2: - If the item's label displays the weight as 1.4 lb, enter 1 in the pounds field, enter 4 in the 00 (decimal) field, leave the ounces fields unchanged, fill out the Price field and Calculate to calculate the cost per pound.

Example 3: - You are offered a box of chocolates labeled 750g at $6.50. How are you going to know the price per pound? - Go to the arrow US, select g. Type 750 and 6.50, Calculate and the price per lb appears. The website has converted grams into pounds, and computed the price per pound.

Example 4: - Your sports shop has a new set of 50kg dumbbell weights at $139.99. How does that compare in price per pound with another set labeled 110lb and costing the same price? - You will need to use two tiles on this site to perform the comparison:
• In Item1 write 50 kg dumbbells. Then select kg in the drop-down menu and type 50 and 139.99. Calculate and you'll see the price per pound. The site has converted kilograms into pounds, and found the price per pound.
• In Item2 write 110 pounds dumbbells. Then write 110 in the pounds field, and write the price. Calculate and you'll see the price per pound.

How pound, the English unit of weight, got its name

Grocer's scaleIn many parts of the world, the English system of measurements is common in everyday life. If you visit a supermarket or grocery store, for instance, you may see prices or costs of fresh produce in pounds or lbs. If you're not familiar with the English unit of weight, here's a brief introduction to the English unit of weight - pound. Pound stands for pound weight or libra pondo. In Latin, libra means weight or balance scale. Thus, pound derived its name from pondo, and the lb notation for pound is an abbreviation of libra.

Quick price comparisons with PricePerLb.com

Make a quick cost comparisonIn a digitally connected world, PricePerLb.com endeavours to help savvy folks make quick decisions. When you're at a supermarket and need to make a quick cost comparison of say pre-packaged olives from several suppliers, PricePerLb.com - accessible on a variety of handheld devices - can help you get a clear picture of how much you're spending per pound for each product. Simply enter costs or prices from the price tag for available choices, and presto - PricePerLb.com will help you stay on budget by showing prices or costs per pound.

Price calculators per

Happy consumerkilogram - costperkg.com

pound - priceperlb.com

ounce - priceperoz.com

fluid ounce - priceperfloz.com

quart - costperquart.com

gallon - costpergallon.com

litre - costperlitre.com

piece - priceperpiece.com

back to top